BIOFEEDBACK
Biofeedback to metoda treningu/terapii, która wykorzystuje specjalistyczne oprzyrządowanie do odzwierciedlenia procesów psychofizjologicznych, z których osoba nie zdaje sobie zazwyczaj sprawy, a które można świadomie kontrolować. Biofeedback to inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne lub biologiczna informacja zwrotna. BIO odnosi się do biologii, nauki o życiu i o wszystkich dynamicznych procesach zachodzących w naszym organizmie. BIOFEEDBACK jest zatem informacją zwrotną (ang. feedback) o tych procesach.
EEG-BIOFEEDBACK, NEUROTERAPIA, NEUROFEEDBACK
to zamienne nazwy treningu fal mózgowych, którym zajmujemy się w BRAIN.Z Terapia opiera się na dwóch podstawowych założeniach. Po pierwsze, że aktywność elektryczna mózgu - EEG - elektroencefalograf - odzwierciedla stan psychiczny, po drugie, że tę aktywność można trenować i świadomie kontrolować. Neurofeedback wcale nie jest nowym odkryciem ani nowoczesną metodą, jego historia sięga lat 60. XX wieku i od tamtego momentu jest stale rozwijana. W Polsce pierwsze ośrodki zajmujące się EEG Biofeedbackiem wprowadzały tę metodę już w latach 90. ubiegłego wieku.
Celem neurofeedbacku jest regulacja czynności bioelektrycznej mózgu. Trening wspiera lub czasem zastępuje leczenie zaburzeń psychosomatycznych i neurologicznych, pozwala przede wszystkim doskonalić sprawność umysłową.
ZALETY NEUROFEEDBACK
BEZPIECZNY
Metoda treningu neurofeedback jest nieinwazyjna, bezbolesna oraz niewywołująca żadnych skutków ubocznych. Wbrew wyobrażeniu wielu osób, pacjent NIE jest w żaden sposób stymulowany. Praktycznym przeciwwskazaniem do odbycia treningu jest brak możliwości wytłumaczenia osobie w jaki sposób powinno się zachowywać podczas sesji treningowej i na czym polega zadanie. Osoby cierpiące na bardzo poważne schorzenia neurologiczne zachęcam do skonsultowania się z lekarzem specjalistą przed rozpoczęciem terapii.
SKUTECZNY
Poprawę zauważalnych wcześniej, negatywnych objawów zachowań w różnego rodzajach zaburzeniach obserwuje się nawet u 90 % osób trenujących. W treningu wykorzystuje się na początku przede wszystkim warunowanie instrumentalne (nagradzanie pozytywnych i pożądanych stanów) a w późniejszym etapie warunkowanie klasyczne, dzięki którym łatwo przenieść model funkcjonowania pracy mózgu osiągnięty podczas treningu w życiu codziennym.
PRZYSTĘPNY
Treningi są przeprowadzane w przystępnej formie dla każdej osoby: dzieci, dosrosłych, osób starszych. Podczas treningu panuje sympatyczna, spokojna i pozytywna atmosfera, która zapewnia komfort osobie trenującej. Proste i zrozumiałe zasady gier i animacji powodują, że pacjenci mogą czerpać ogromą satysfakcję z osiąganych celów treningu. Zadania i cel gry jest bardzo prosty do wykonania przez dzieci, dorosłych i osoby starsze.
DŁUGOTRWAŁY
Ogromną zaletą terapii neurofeedback jest fakt, że pozytywne efekty utrzymują się bardzo długo, nawet kilka lat po zakończeniu. Jest to zasługa neuroplastyczności mózgu - zdolności do tworzenia nowych, stałych połączeń neuronowych w jego strukturze. Trening EEG Biofeedback wzmaga ten proces dlatego jest uznawany przede wszystkim za skuteczny a dodatkowo jego efekty w porównaniu do innych metod są długotrwałe.
DLA KOGO?
Trening poleca się wszystkim osobom zdrowym, które chcą zwiększyć sprawność swojego umysłu oraz osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami, które chciałyby ograniczyć negatywne objawy swoich zaburzeń np. zaburzeń uwagi (ADD, ADHD, Zespół Aspergera), zaburzeń lękowych, depresją. Grupą osób, które coraz częściej korzystają z tej metody to sportowcy, kadra zarządzająca oraz uczniowie i studenci. Tej grupie osób najbardziej zależy na nauce samoregulacji - umiejętności wprowadzania się w pożądane stany psychiczne w różnych sytuacjach, w których potrzebują się zrelaksować, skoncentrować, ograniczyć negatywne myślenie, poprawić pamięć.
Trening Neurofeedback jest również wykorzystywany w leczeniu lub wspomaganiu leczenia różnego rodzaju zaburzeń, np: ADD, ADHD, lękowych lub depresji.
EFEKTY TRENINGU NEUROFEEDBACK
ZASTOSOWANIA
Jeśli chcesz poprawić funkcjonowanie umysłu w poniższych obszarach, zachęcam do rozpoczęcia treningów metodą Neurofeedback z BRAIN.Z
- ADD/ ADHD, zaburzenia pamięci
- Trudności w uczeniu się, czytaniu, mówieniu
- Zaburzenia lękowe
- Bezsenność
- Bóle głowy i migrena
- Depresja
- Nerwice
- Słaba motoryka i koordynacja przestrzenno-ruchowa
- Zespół Aspergera
- Dysleksja, dysgrafia
Zapoznaj się również z objawami i sytuacjami jakie mogą towarzyszyć poszczególnym problemom, które w dużym stopniu są skorelowane z niepoprawnym funkcjonowaniem układu nerwowego.
Przejdź do sekcji "Wskazania do treningu" obok.
TRENING
JAK WYGLĄDA,
NA CZYM POLEGA?
Sesja treningowa neurofeedback ma miejsce w cichym gabinecie, wyposażonym w fotel, ekran dla trenującego oraz sprzęt do rejestracji czynności elektrycznej kory mózgowej wraz ze stanowiskiem komputerowym trenera. Siedząca lub półleżąca pozycja w wygodnym fotelu pozwala odprężyć się i zrelaksować podczas sesji treningowej. Przed rozpoczęciem sesji treningowej nakłada się na głowę czepek, do którego podłącza się elektrody. Dzięki nim będzie możliwa rejestracja fal mózgowych występujących w korze mózgowej w okolicach punktów gdzie przylegają. Aby było to możliwe należy również zaaplikować specjalny żel przewodzący...
Aktywność elektryczna jest analizowana i wzmacniana o ok 1 mln razy przez odpowiednie urządzenie. Dzięki temu urządzeniu oraz oprogramowaniu trenujący może uzyskać informację zwrotną - "feedback" o swoich falach mózgowych na ekranie monitora przed którym siedzi w ciągu kilka milisekund od jej wyładowania w korze mózgowej.
Forma prezentacji jest bardzo prosta. Zmieniające się amplitudy fal mózgowych są wyrażone w postaci zmieniających się prostych elementów gry/ planszy wyświetlających się na ekranie. W każdej grze należy osiągnąć pewny cel - np. utrzymać latające drony w górze lub utrzymać odpowiednią prędkość płynącego kajaka. Pacjent za utrzymanie odpowiednich poziomów poszczególnych fal mózgowych otrzymuje nagrodę - punkt w postaci sygnału dźwiękowego. Cały mechanizm wykorzystuje warunkowanie instrumentalne - czynności nagradzane mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości.
W strategiach metakognitywnych można wykonywać inne czynności - np. czytanie, rozwiązywanie zadań, uczenie się.
JAK DŁUGO TRWA?
Każda sesja trwa około godziny, wliczając w to przygotowanie do treningu, omawianie wyników na bieżąco, analizę formy treningu. Aktywny trening składa się z rund trwających 2-3 minuty i w całości trwa od 30 do ok. 40 minut. Długość treningu może zależeć od aktualnego stanu osoby trenującej, jej samopoczucia (zmęczenie, możliwość odpowiedniego skupienia się podczas danej sesji treningowej).
W zależności od objętego celu całej terapii, zaangażowania pacjenta, złożoności problemu lub specyfiki zaburzenia, ilość sesji treningu neurofeedback może być różna aby móc przekwalifikować wzorce fal mózgowych. W przypadku niektórych osób może okazać się, że zauważalna poprawa pojawi się już po 10-15 sesjach (zwiększona koncentracja, umiejętność osiągania stanu relaksu). Aby utrzymać i utrwalić odpowiednie wzorce należy odbyć przynajmniej 20 sesji treningowych. W przypadku bardziej złożonych schorzeń i zaburzeń, takich jak ADD/ADHD, trudności w uczeniu się można spodziewać się, że będzie potrzeba odbyć nawet 50-60 sesji. Warto podkreślić, że w tego typu treningu wymagana jest cierpliwość. Trzeba liczyć się również z faktem, że nie każdemu pomaga, niemniej, zdecydowana większość badań wykazuje skuteczność tej terapii na poziomie przynajmniej 90%. Ponadto, coraz częściej jest uznawana za podstawową metodę leczenia niektórych zaburzeń.
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Podczas sesji zapoznawczej pacjent ma możliwość zobaczyć na czym polega eeg biofeedback. Wyjaśniam po kolei etapy treningu, etapy całej terapii, omawiamy wspólnie cel. Bardzo ważny jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, historii ewentualnych zaburzeń, historii rozwoju, stawianych diagnoz, zażywanych leków i podjętych innych interwencji lub metod leczenia. Szczególnie ważne dla dzieci jest zapoznanie z terapeutą, atmosferą jaka panuje podczas treningów, gabinetu. Podczas pierwszego spotkania należy również wykonać BADANIE QEEG.
Badanie QEEG
QEEG to badanie diagnostyczne wykorzystujące zapis EEG poddany analizie ilościowej (Quantitive Electroencephalography). Celem badania jest ocena ilościowa EEG. Badanie stosuje się każdorazowo przed terapią EEG Biofeedback w celu prawidłowego zaplanowania procedury treningowej wraz z dobraniem odpowiednich protokołów treningowych. Wynik tego badania oraz prawidłowa interpretacja umożliwia określenie poziomu aktywacji mózgu z określeniem lokalizacji, pozwala zbadać rozkład mocy sygnału EEG na powierzchni kory mózgowej, asymetrię, koherencję, wskazać obszary, które należy wziąć pod uwagę podczas treningu neurofeedback, a także określić precyzyjnie obszar oddziaływania (jakie pasma częstotliwości wzmacniać, a jakie hamować).
ILE KOSZTUJE?
Koszt pierwszej sesji zapoznawczej z badaniem QEEG wynosi 220zł
Koszt jednej sesji treningowej wynosi 120 zł, obejmuje:
- przygotowanie do treningu;
- aktywny trening - feedback (kilkanaście rund trwających 2-3 minuty);
- wsparcie trenera podczas sesji w osiąganiu celów;
- bieżącą analizę wyników